بررسی‌ها نشان می‌دهد در یک سال گذشته،این دومین بار است که صادرات گوشت مرغ ممنوع و سپس آزاد اعلام می‌شود. در نوزدهم شهریور ماه سال گذشته بود که با رشد قیمت گوشت مرغ دولت تصمیم گرفت،صادرات این قلم کالا را در کنار کالا‌های دیگر ممنوع اعلام کند.این ممنوعیت صادرات گوشت مرغ، سرانجام در یکم آبان ماه ۱۳۹۷ به پایان رسید.
در هفدهم تیر ماه سال جاری،ممنوعیت صادرات گوشت مرغ لغو شد. این تصمیم از آن رو گرفته شد که گفته می‌شود بازار با مازاد تولید گوشت مرغ مواجه بوده و همین عامل باعث کاهش قیمت آن و ضرر تولیدکنندگان شده است. سیاست ممنوعیت و آزادسازی صادرات جهت تنظیم بازار در یک سال گذشته بار‌ها آزمایش و هر بار ممنوعیت باعث از دست رفتن بازار‌های صادراتی و آزادسازی باعث افزایش قیمت کالا در بازار‌های داخلی شده است. پیش بینی می‌شود،قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ در چند روز آینده به ۱۴۵۰۰ تومان برسد.
یک بار دیگر صادرات گوشت مرغ آزاد اعلام شد.این دستور طی نامه‌ای در ۱۷ تیر ماه سال جاری که از سوی علی اکبر مهرفرد معاون وزیر جهاد کشاورزی به مهدی میراشرفی رئیس گمرک ارسال شده بود،صادر شد.

 در این نامه که تصویر آن را در زیر ملاحظه می‌کنید آمده است: “با توجه به نامه شماره ۷۳۴۸۴/ ۶۰ مورخ ۱۳۹۸/۳/۷ وزیر محترم صنعت،معدن و تجارت در خصوص رفع ممنوعیت صادرات برای محصولات طیور با تأیید این وزارت به استحضار می‌رساند بند ۳ کالا‌های اعلام شده در نامه مذکور در خصوص صادرات گوشت مرغ با کد تعرفه‌های ۰۲۰۷۱۱۰۰ و ۰۲۰۷۱۲۰۰ نیاز به تأیید وزارت جهاد کشاورزی و همچنین تأیید سیستمی این معاونت در پنجره تجارت فرامرزی گمرک جمهوری اسلامی ایران ندارد؛بنابراین صادرات گوشت مرغ با کد تعرفه‌های مذکور،صرفاً با رعایت قوانین و مقررات فنی و بهداشتی (از جمله اخذ گواهی بهداشتی از سازمان دامپزشکی کشور) بلامانع است. ” 
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *